Aktuality

Vítejte v MOVING STATION!

Milí návštěvníci, vítejte v MOVING STATION! Vítejte v prostoru pro kulturu, prostoru pro současné umění a vzdělávání, který sídlí v nádherné nádražní budově v Plzni na Jižním Přesměstí. Provozovatelem je Johan, z.ú. a na těchto webových stránkách najdete podrobné informace o programu a našich aktivitách.
Zaměřujeme se především na současné divadlo, tanec a mezioborové umělecké experimenty. Potkáte se zde také s výtvarným uměním, filmovými přehlídkami, hudbou a novým cirkusem. Probíhá tu celá řada kurzů dramatické výchovy a improvizace. A samozřejmě nesmí chybět kavárna. Moving café je otevřeno PO - PÁ 10 - 19 hodin a slouží také jako divadelní kavárna - otevírá vždy hodinu před akcí a zavírá dle návštěvy hostů. 

Progam na jednotlivé měsíce průběžně aktualizujeme ZDE a také níže v aktualitách.
Pro bližší informace v programovém přehledu rozklikněte řádky k jednotlivým dnům.
Doufáme, že vás program zaujme a těšíme se na viděnou!

Více...

Nová sezóna startuje v úterý 10. září

Připravte se, hrajem!

10. září slavnostně otevíráme sezónu premiérou autorské inscenace A KDE TY BYDLÍŠ? režisérky Zuzany Burianové a vernisáží výstavy maleb Dominika Běhala. O hudební doprovod set DJ Jane Doe.

11. - 17. září v rámci Mezinárodního festivalu Divadlo JOHAN uvádí nezávislé tvůrce z celé české republiky, Divadlo Feste z Brna, Divadlo Drak z Hradce Králové, MAnaMA a Anežku Kalivodou z Prahy. Přivítáme také vizuální umělkyni Katarínu Cakovou ze Slovenska. A budeme hostit dvě představení z hlavního programu festivalu. 

Více najdete v přehledu programu ZDE.

Na viděnou se těší
Johan
provozovatel scény Moving Station

Více...

LETNÍ OTEVÍRACÍ DOBA

 

KRÁSNÉ LÉTO VŠEM,


kavárna Moving Station je otevřená i v červenci,
a to 1. - 26. 7. každý všední den v čase 12 – 18 hodin. 

 

Během ProART Festivalu 10. - 13. 7. zůstává otevřená také
na večerní program, tj. 12 –  22 hodin.

 

29. 7. - 9. 9. kavárna ctí divadelní prázdniny a je zavřená. Opět otevíráme s novou divadelní sezónou 10. září.

 

TĚŠÍME SE NA VIDĚNOU :)

Více...

ProART Festival 2019 nabízí výuku tance, divadla a zpěvu

ProART Festival 2019 se v Plzni koná v Moving Station ve dnech 10. - 13. července. Od druhé poviny dubna se můžete přihlásit na workshopy, které nabízejí profesionálům i široké veřejnosti výuku v oborech tanec, herectví a zpěv. Kurzy probíhají přes den, jsou odstupňovány podle obtížnosti a každý účastník si může denní rozvrh nakombinovat sám. 

Více informací, podrobný rozvrh a přihlášky na workshopy najdete ZDE.

Více...

TANEC PRAHA v Plzni

Mezinárodní festival TANEC PRAHA opět láká na špičková díla do Moving Station a zároveň oživí veřejný prostor v performancích “Family Friendly”. Letos startuje workshopem a odvážným sólem Métamorphose ze vzdáleného Madagaskaru. V prostoru před Západočeským muzeem pak vyroste zcela nový objekt, který svými těly a monumentální dřevěnou konstrukcí vytvoří mezinárodní skupina Body Architects. Dílo oceněné mezinárodní jury České taneční platformy PLI nebo hravá Assemblage představují výběr z česko-slovenské taneční scény. Program završí rodinné odpoledne na Náplavce k světu s performancí LEGOrytmus, inspirovanou tématem olympiády. Více na: www.tanecpraha.cz.

Více...

Dramacentrum Johan pořádá v Moving Station divadelní tábor

Srdečně zveme děti od 8 do 14 let  na divadelní kurz neboli DIVADELNÍ PRÁZDNINY V MOVING STATION, které se konají od pondělí 22. do pátku 26. července 2019.

Součástí kurzu budou tvořivé hry a cvičení, komunikace a kreativita. Rozvoj hereckých a hráčských dovedností, výtvarno, pohyb, výlet do přírody a společná tvorba divadelního představení.

Kurz povede Josef Pekárek, lektor dramatické výchovy.
Koordinátorka kurzu: Marie Monsportová.

Více...

MOVE IN STATION - festival experimentujícího divadla 6. - 20. 5. 2019

Kulturní prostor Moving Station uvádí další ročník festivalu současné nezávislé divadelní tvorby pojmenovaný MOVE IN STATION. Festival experimentujícího divadla, festival divadla, které to má tak trochu jinak.
Letošní přehlídka nabízí od 6. do 20. května plzeňskému publiku 6 večerů. Hlavní dramaturgickou linkou letošního ročníku je pohybové divadlo, radost z pohybu a nový cirkus.

Festival Move in Station (navazuje na putovní festival Velká inventura) pořádá organizace Johan ve své domovské scéně Moving Station, letos již počtrnácté.

Na programu najdete pražský Cirkus TeTy s představením Husí krky, jehož doménou je závěsná akrobacie, klaunskou pohybovou komedii skupiny Squadra Sua či dvě představení tvůrců nejmladší generace zařazených do projektu Nová krev 2019 kulturního networku Nová síť. Celý festival otevře první výstup z probíhající umělecké rezidence tvůrčího týmu tanečnice a performerky Ingy Zotovy-Mikshiny a skupiny Ferst Dadler... .

Informace o jednotlivých představeních najdete ZDE.
Vstupenky na jednotlivá představení zakoupíte v předprodeji v síti GoOut.

Více...

Moving Station je jedním ze sedmi míst plzeňské Noci Literatury 2019

Noc literatury nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. V letošním roce bude v Plzni číst sedm interpretů na sedmi zajímavých místech 9. května od 18 do 23 hodin. Každé místo, každých třicet minut stejný text, tudíž můžete začít na jakémkoliv místě a objevovat texty v libovolném pořadí.

Stejně jako v loňských letech bude naše noční literární pouť Plzní také soutěží – navštivte alespoň 5 ze 7 míst, sbírejte razítka a soutěžní kartu přineste do sobotního dopoledne na vrátnici SVK PK do označeného boxu. Všichni účastnící obdrží drobné odměny, na 10 vylosovaných čekají zajímavé ceny od všech partnerů Noci literatury v Plzni. Losování proběhne 11. 5. v 11:00.

Jako bonus naleznete v programu NL originální kartu na sbírání podpisů interpretů.

Moving station, divadelní sál, Kamila Špráchalová, Tamás Jónás: Tatitatitati, Maďarsko.

Těšíme se na viděnou!

Více...

Zveme na vernisáž výstavy POZADÍ

Vernisáž výstavy POZADÍ umělecké skupiny BOŽENY se uskuteční v úterý 23. 4. 2019 od 20 hodin.
Mladá umělecká dvojce Boženy /Anna-Božena Kuchtová a Tereza (Božena) Lišková/, se zabývá kombinovanou technikou a principy kooperace a vzájemné koexistence/souznění, navzdory odlišnostem obou Božen.
Výstava bude otevřená od 24. dubna každý všední den v čase 10 - 19 a také v návaznosti na program Moving Station.

Klíčová slova: umělkyně, učitelky, polystyren, ambivalence, vnitřní mapy, vynalézání, realita, bezohlednost, puritánství, kouř, zákazy, příkazy, sbelítost, sebeobětování, přítelství, závist, pravda, jiná dimenze, povrchnost, analýza vnitřních procesů, materiál, forma, deformace, struktura, mluvení, hemžení, rácio, spřízněnost, nepochopení.

Více...

OZVĚNY EKOFILMU V PLZNI startují po Velikonocích

O vodě, o čisté vodě, o dostatku vody i o suchu budou z různých úhlů pohledu vypovídat filmy na již čtvrtých Ozvěnách EKOFILMu, které již tradičně přivítá v dubnu kulturní prostor Moving Station ve dnech 23. až 27. 4. Součástí plzeňské edice nejvýznamnějšího českého festivalu filmů s tématikou životního prostředí a jeho ochrany budou vedle filmových projekcí také tematické besedy i další zajímavý doprovodný program.

Programfb událost.
Vstup na festival je zdarma, místenky je možné předem rezervovat přes internetovou aplikaci goout.net

Více...

ROMEO A JULIE

Pozor! Jít za svými sny může být smrtelně nebezpečné. A proto vzhůru na cestu!

Teátr Vaštar pod režijním vedením Michala Stona a Jany Wertigové nastudoval Romea a Julii. Na dřeň a naplno o strašlivých silách, které nás ženou k lásce a k nenávisti. Dryáčnicky něžné, legračně kruté a naopak! 
Z recenze Jana Anderleho: „Inscenace má silná a pravdivá místa, působivou hudební složku, je výtvarně skvostná. Opustit některé inscenační nápady by jí ale možná prospělo...“ Přijďte posoudit sami.
Poslední repríza v divadelní sezóně 2018/2019.
Představení se hraje s přestávkou. Vstupenky on-line ZDE  na místě hodinu před představením.

Více...

NA HRANĚ 2019 - přehlídka studentského a experimentálního divadla

Centrum pro současné umění a vzdělávání a provozovatel scény MOVING STATION – organizace JOHAN – pořádá každoročně regionální přehlídky zájmové umělecké tvorby v těchto oborech: umělecký přednes, divadlo poezie a pohybové divadlo, loutkové divadlo, studentské a experimentující divadlo a dětské divadlo. Přehlídky jsou významnou regionální událostí a jsou postupové, tedy s výběrem na národní festivaly.
Během víkendu 13. a 14. dubna se zaměří na studentské a experimentující divadlo. Přehlídka NA HRANĚ se koná přímo v prostorách Moving Station a je otevřená široké veřejnosti.
Přijďte se podívat a podpořit mladé divadelní tvůrce. Jste srdečně zváni.

Podrobný program přehlídky najdete ZDE.
Kompletní seznam přehlídek, termíny a místa konání, najdete ZDE.

 

Více...

Moving Station letos potřetí partnerem a hostitelem festivalu Jeden svět v Plzni

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět po roce znovu na Moving Station!
22. - 29. března
promítáme desítky zajímavých snímků o migraci, politických otřesech, alternativních životních stylech, klimatických změnách, chudobě nebo sociálních nerovnostech spolu s originálním doprovodným programem. O víkendu můžete navštívit projekci pro rodiny s dětmi a vybrané filmy jsou upraveny pro osoby se zdravotním postižením.

Podrobný program projekcí a doprovodných událostí najdete na webových stránkách jedensvet.cz/2019/plzen.
Prodej vstupenek v síti Goout.net nebo na místě.

V rámci festivalu také rozjíždíme akci #kafesbabi v rámci které můžete vzít své pradodiče do Moving Café na kávu za zvýhodněnou cenu, respektive 1+1 zdarma.

Těšíme se na viděnou!

Více...

ART APEL 2020

Moving Gallery, umělecká platforma kulturního centra Moving Station v Plzni, vyhlašuje otevřenou výzvu pro rok 2020, která je zaměřená především na začínající autory, čerstvé absolventy škol a výrazné nezávislé tvůrce.

Termín zasílání námětů:
14. 3. 2019 – 14. 6. 2019

Více informací najdete ZDE.

Více...

Moving Station uvede nejnovější projekt kolektivu tYhle: MEDÚZA

Medúza - 14. 3. 2019 od 19:00 - je výtvarné dílo na jevišti, které umožňuje opustit záchytné body a tázat se na vnímání hranic. Hranic mezi životem a smrtí, nadějí a beznadějí, hranic, na kterých balancujeme, křehkých okamžiků, které převrací běh života.
Prvotní inspirací pro vznik projektu je obraz Vor Medúzy malíře Théodora Géricaulta, znázorňující skutečnou dramatickou situaci ztroskotání lodi Medúza. Stěžejní myšlenkou, která vychází z Géricaultova obrazu, jsou v něm obsažené tenké hranice protikladů, se kterými se každodenně setkáváme. 

fb událost

 

Více...

POLEDNE - divadelní inscenace o 5 minutách svobody

Rok 1968. 25. srpna. Rudé náměstí v Moskvě. V pravé poledne se zde sešlo 8 ruských občanů k pokojné demonstraci proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
Inscenace Divadla Continuo zpracovává události, které následovali po zásahu KGB a násilném rozehnání této pokojné demonstrace. Představení vzniklo na základě osobních výpovědí účastníků demonstrace a knihy Natalie Gorbaněvské Poledne.

V Moving Station v pondělí 4. března od 19:00,
fb událost ZDE, vstupenky v předprodeji ZDE.

Více...

Zveme na autorská představení angažovaného dokumentárního divadla

V druhém únorovém týdnu nabízíme reprízy autorských divadelních představení, která vznikla příomo v Moving Station. A mají grády!
 

ÚT 12. 2. 2019, 19:00     
Jakub Čermák a kol. & Johan: PO TVÝCH HROBECH ŠLAPU  
„Co jste vy, my jsme byli, co jsme my, vy budete.“ nebo „100 let staré židovské kosti nemohu mít větší práva než živé české děti.“ ? Příběh jednoho bývalého židovského hřbitova a mnoha dalších souvislostí. Recenze.
 

ČT 14. 2. 2019, 20:00     
Jiří Honzírek a kol. & Johan: INTERNET VĚCÍ
„Děkujeme za zavolání a posíláme písničku!“ Příběhy zahraničních dělníků pracujících v továrnách nadnárodních společností, třeba v Plzni na Borských polích, v jednom fiktivním rádiu, na scéně Moving Station.   

Představení Internet věcí má 14. 2. mimořádnou reprízu a je to jedna z posledních příležitostí jej v Plzni vidět!
Představení Po tvých hrobech šlapu je zařazeno do programu Moving Station také v březnu a dubnu 2019.

 

Více...

ZMĚNA!

Vážení návštěvníci Moving Station, rádi bychom vás upozornili, že od února 2019 přesouváme standardní čas začátků divadelních představení na 19:00.
 

Jisté výjimky přesto zůstávají. Až si budete vybírat z PROGRAMU, věnujte tomu, prosíme, pozornost.

Doufáme, že Vás tato změna potěší a budete mít více prostoru zážitek z představení vstřebat (třeba) nad sklenkou vína v naší kavárně.


Těšíme se na inspirativní setkávání!

 

Více...

Vernisáž výstavy ilustrací Anastasie Stročkové

V pondělí 15. ledna představíme novou výstavu v prostoru Moving Gallery: ilustrace Anastasie Stročkové, absolventky Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni a pražské UMPRUM. Výstava nese název Mysl pudla bloudí a čeká na. a v prostorách Moving station bude k vidění do konce února.

Autorka ve své tvorbě poodkrývá svůj ilustrovaný svět plný neznámých planet a neobvyklých živlů. Technika foukaného fixu, kterou aplikuje ve svých ilustracích, utváří dokonalý celek v souladu s dějovou linkou obrazů.

Více...

SCANDI 2019

Moving Station bude 11. - 13. ledna opět hostit dramaturgický výběr toho nejlepšího ze současné severské kinematografie. Letošní SCANDI v Plzni zahrnuje celkem 9 snímků tvůrců z Dánska, Finska, Švédska, Norska a Islandu, včetně 4 premiér. Přehlídku záhájí projekce filmu Žena na válečné stezce, na níž naváže švédské drama Goliáš.
 

Celý program plzeňské edice SCANDI naleznete ZDE. Vstupenky jsou dostupné v on-line předprodeji v síti GoOut nebo na místě (pokladna situovaná v kavárně Moving Café otevírá vždy hodinu před projekcí). Po projekci zahajovacího filmu se bude konat již tradiční skandinávský večírek se soutěžním kvízem. Dresscode je jasný – pletená móda se severskými vzory.

Více...

Šťastný nový rok!

Vážení a milí, 

přejeme Vám krásné vánoční svátky a šťastný nový rok!

Těšíme se na viděnou 11. ledna, na zahájení přehlídky současné severské kinematografie SCANDI.

Kavárna Moving Café bude do té doby zavřená ve prospěch vánočních prázdnin kávovaru :)

S úctou

Vaši Johani

Více...