Aktuality

MARATON PSANÍ DOPISŮ AMNESTY INTERNATIONAL

Až do 17. 12. 2018 můžete v Moving Station přispět do Maratonu psaní dopisů Amnesty International - napsat dopis na podporu obránců lidských práv.

Amnesty International ČR je součástí celosvětové kampaně Maraton psaní dopisů. Díky ručně psaným dopisům pomáháme nespravedlivě vězněným a utlačovaným obráncům lidských práv. Lidem, kteří měli odvahu se postavit za práva ostatních. Jen s pomocí lidí, co se dokáží postavit nejen za sebe, ale i za jiné, to zvládneme. Lidská práva a svoboda nejsou samozřejmost. 

Více...

Vítejte v MOVING STATION!

Milí návštěvníci, vítejte v MOVING STATION! Vítejte v prostoru pro kulturu, prostoru pro současné umění a vzdělávání, který sídlí v nádherné nádražní budově v Plzni na Jižním Přesměstí. Provozovatelem je Johan, z.ú. a na těchto webových stránkách najdete podrobné informace o programu a našich aktivitách.
Zaměřujeme se především na současné divadlo, tanec a mezioborové umělecké experimenty. Potkáte se zde také s výtvarným uměním, filmovými přehlídkami, hudbou a novým cirkusem. Probíhá tu celá řada kurzů dramatické výchovy a improvizace. A samozřejmě nesmí chybět kavárna. Moving café je otevřeno PO - PÁ 10 - 19 hodin a slouží také jako divadelní kavárna - otevírá vždy hodinu před akcí a zavírá dle návštěvy hostů. 

Progam na jednotlivé měsíce průběžně aktualizujeme ZDE a také níže v aktualitách.
Pro bližší informace v programovém přehledu rozklikněte řádky k jednotlivým dnům.
Doufáme, že vás program zaujme a těšíme se na viděnou!

Více...

Teatr Figur z Krakowa představí své experimentální stínové divadlo

V pondělí 10. prosince do Plzně zavítá polský polský soubor Teatr Figur, který v Moving Station uvede představení stínového divadla JSEM CELÝ SVĚT MÍNUS CELÝ SVĚT KROMĚ MĚ.

Představení má formu umělecké instalace. Kombinuje výtvarné umění a divadlo a je inspirované velkolepou prací manželů Stefana a Franciszky Themersonových, kteří se výrazně zapsali nejen do dějin polské animace.

Více...

WOW! Vrchol sezóny

3. 12. 2018 od 20:00 v Moving Station.
Velmi současné představení, které se nebojí klást si velké otázky. 
Fyzické divadlo, akční umění, performance, silná předloha, senzitivní a esteticky hodnotné propojení hudby, pohybu, výtvarného a filozoficého..

Oceňované uskupení Debris Company z Bratislavy přiveze do Plzně představení WOW!, které získalo ocenění GRAND PRIX v rámci festivalu Nová Dráma 2018, navštívilo festivaly v New Yorku a New Orleans, Internacional Festival de la danca do Recife v Brazilií, Movefest Ostrava a Hybaj ho! v Praze.

Více...

NABÍZÍME PŘEDPLATNÉ! HESLO: NEBOJÍME SE EXPERIMENTU.

Novinkou letošního podzimu v Moving Station je první ročník předplatného pro zájemce o současné divadlo a tanec z nezávislých českých a slovenských produkcí.

Předplatné na období říjen 2018 – leden 2019 funguje na principu 3+1. Za cenu tří představení získáte vstupné na čtyři inscenace uváděné v Moving Station. Experimentální je i forma předplatného. Abonent si může vybrat představení dle svých zájmů a časových možností.

Předplatné je v prodeji od 1. 10. 2018 v síti GoOut nebo v pokladně Moving Station (na baru kavárny Moving Café) a jeho zakoupení se vyplatí i v listopadu! ;-)

Těšíme se na vás – historicky první abonenty hemžící se zastávky Moving Station Plzeň!

Více...

Michal Záhora: VÝROČÍ

Michal Záhora se svým týmem vytvořil taneční kaleidoskop z historie republiky, který měl premiéru v pražském divadle Ponec 28.10.2018. U nás v Moving Station bude uveden v úterý 13.12.2018 od 20:00.

„Výročí je nová choreografie, kterou chci oslavit sto let naší republiky. Sto let velmi nabitých událostmi, šílenými zlomy a zvraty, které se podepsaly na nás všech.“

 

Více...

Opět se připojujeme ke Dni válečných veteránů

Post Bellum pořádá už počtvrté veřejnou sbírku ke Dni válečných veteránů. Tento svátek se slaví 11. 11. po celém světě, především v anglosaských zemích. Každý, kdo si během sbírkových dní od 1. do 11. listopadu 2018 pořídí symbol tohoto dne – květ vlčího máku, přispěje do sbírky. Díky získaným financím vzniknou pro archiv Paměť národa (www.pametnaroda.cz) další záznamy vzpomínek válečných veteránů a lidí, kteří bojovali za svobodu a demokracii, za svobodné Československo.
 

Kasičku společně se symboly vlčího máku najdete na baru kavárny Moving Café (otevřeno každý všední den od 10 hodin a dále dle programu Moving Station).

 

Více...

"Everywhen má ambice člověka naprosto pohltit..."

Tanečnice a choreografka Soňa Ferienčíková, výtvarnice, autorka experimentálních, inovativních děl, které vytváří pomocí digitálních technologií Mária Júdová a zvuková umělkyně Alexandra Timpau společně vytvořili intermediální performanci o neustálé rotaci dějin.

Premiéru měla v únoru v přažském divadle Alfréd ve dvoře a do Moving Station zavítá 29.10.2018.

Rozhovor s autorkami, který odkrývá jejich přístup k tvorbě tohoto představení najdete ZDE.

Vstupenky jsou v předprodeji GoOut a budou k dostání také na místě hodinu před představením.

Více...

Moving Station se s úctou a radostí přidává k oslavám stého výročí vzniku Československé republiky

28. 10. 2018 v čase 10:00 - 18:00 nabízíme KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY BUDOVY s uměleckými vstupy - četbou poezie. 

28. 10. 2018 od 20:00 uvádíme hru FIDLOVAČKA ANEB KDO JE MY? od tvůrčí skupiny Spielraum Kollektiv při pražském Divadle Archa.

29. 10. 2018 od 20:00 uvádíme multižánrové představení  o neustálé rotaci dějin EVERYWHEN od světaznalých autorek Soni Ferienčíkové, Márie Júdové a Alexandry Timpau.

KOMPLETNÍ PROGRAM PLZEŇSKÝCH OSLAV NAJDETE NA WEBU www.plzen2018.cz.

Více...

Divadlo Na Peróne opět v Plzni

Těšíme se na další setkání s našimi milými slovenskými kolegy z Košic. Divadlo Na Peróne přivítáme na Moving Station ve čtvrtek 18. 10. 2018. Od 20:00 uvedou FASBUK, ABSURDNÍ SEBEIRONICKOU KOMEDII O ŽIVOTĚ UMĚLCE založeném na psaní projektů a grantů. Diváci se mohou těšit na  ucelenou generační výpověď poskládanou z minipříběhů s výraznými pointami, protkanou nekompromisním humorem. Inscenace již oblétla kus světa a objevila se na festivalech od Cambridge až po New York.

Více...

tYhle: MEDÚZA (work in progress) - ukázka aktuálně vznikajícího představení fyzického divadla

Ve čtvrtek 11. 10. 2018 od 18:00 nabízíme jedinečnou příležitost zhlédnout ukázku představení MEDÚZA, které u nás na umělecké rezidenci tvoří skupina tYhle. Představení je téměř hotové. Po přibližně 40 minutové ukázce otevíráme besedu s tvůrci. Diváci se mohou zeptat na proces tvorby, inspirační zdroje a také sdělit svoje dojmy. Umělci tak mohou ještě u představení udělat úpravy na základě zpětné vazby od diváků. Vstupenky za symbolickou cenu budou k dostání na místě. Těšíme se na viděnou!

Více...

Be2Can Plzeň: oceněné filmy z Berlína, Benátek a Cannes

Efektivní filmový vyhledávač, sklizeň toho nejlepšího, co letos nabídly tři nejvýznamnější filmové festivaly v Berlíně, Benátkách a Cannes.
Plzeňská edice přehlídky Be2Can představí 7 snímků, které dojímají, baví, vmačkávají do sedaček, vyzývají i mění životy. Jsou to filmy, o kterých se mluví, a Moving Station je promítá 4., 5. a 7. 10. 2018.

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 4. 10. od 18:30, tak se oblečte do třpytu a přijďte se projít po červeném koberci! Po projekci filmu Zloději následuje večírek.

Předprodej vstupenek v síti GoOut

Více...

Světová premiéra OPRAVDOVÍ

Fúze současného tance, hudby a nejnovějších technologií. Ve středu 26. 9. 2018 od 20:00 chystáme skutečnou lahůdku pro milovníky performing arts - premiéru představení Opravdoví, které vznikalo během letní umělecké rezidence v Moving Station Plzeň, Uffo Trutnov a Kinonekino Planá u Mariánských lázní. Tanečník Roman Zotov-Mikshin v Moving Station, tanečnice Helena Šťávová Ratajová v Uffo Trutnov, hudba belgického hudebního skladatele George De Deckera, choreografie Jany Bitterové a technické dovednosti Iana Biscoe spojí toto všechno do jednoho diváckého zážitku v jeden moment napříč Českou republikou.

Více...

Rozjíždíme Nedělní pohádkový expres!

Hrdinou první nedělní pohádky divadelní sezóny 2018 / 2019 bude Medoušek. V neděli 30. 9. uvádíme pohádku Medoušek je hrdina Divadla 100 opic. Zažátek je tradičně v 15:00, po předatavení bude připravena tvůrčí dílna pro děti a vstupenky budou k dostání na pokladně v Moving Café hodinu před začátkem představení. Vstupné zůstává stejné: 70,- Kč / os. Každý návštěvník se též zaznamenává do rodinné návštěvní kartičky a každá desátá návštěva je zdarma! :)
Těšíme se na viděnou.

Více...

Fandíme divadlu! Sezónu odstartuje 26. Mezinárodní festival Divadlo

Těšíme se na zahájení nové sezóny!
Kavárna otevírá v pondělí 10. září v čase 10 - 19 hodin. 
11. září uvedeme jako předskokana festivalu premiéru nové původní divadelní hry v ražii Jakuba Čermáka PO TVÝCH HROBECH ŠLAPU a poté se kolo roztáčí mnohým.
Vše se dozvíte v přehledu programu ZDE. Tak neváhejte a vstupte!

Více...

Divadlo CONTINUO: POLEDNE

V srpnu zavítá na Moving Station divadlo CONTINUO!

21. 8. 2018 ve 20:00 uvede představení Poledne, které v sobě spojuje fyzické divadlo vycházející z událostí následujících po demonstraci 25. srpna 1968 a výtvarné divadlo neodbytných obrazů inspirovaných životem a poezií Natalie Gorbaněvské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu 60. a 70. let. To vše za doprovodu živého smyčcového orchestru.

Představení se koná ve spolupráci s festivalem ŽIVÁ ULICE v rámci porojektu Kolik stojí svoboda?.

Více...

LETNÍ OTEVÍRACÍ DOBA

Kavárna Moving Café bude otevřena 9. - 27. 7. ve všedních dnech v čase 12 – 18 hodin.
 

Během konání ProART Festivalu 12. - 15. 7. zůstává otevřená také na večerní představení, tj.:
12. 7. 12 - 22
13. 7. 12 - 22
14. 7. 10 - 22
15. 7. 12 - 20


Stejně tak je tomu v případě Kavárenského kvízu:
16. 7. 12 - 22


1. 8. - 9. 9. kavárna ctí divadelní prázdniny a je zavřená. V případě konání večerního programu otevírá vždy hodinu před předatavením.


Těšíme se na viděnou :-)

 

Více...

ProART festival 2018 zve širokou veřejnost k letním dílnám umělecké tvorby

Patnáctý ročník mezinárodního multižánrového art-workshop festivalu ProART, který se pravidelně koná v Brně, Liberci a Valticích, letos poprvé zavítá také do Plzně. 

Ve dnech 12. - 15. 7. otevírá v Moving Station tvůrčí dílny v oborech HUDBA, TANEC, HERECTVÍ a TVŮRČÍ PSANÍ. 
Lektory jsou Lenka Dusilová (hudební dílna), Zdeněk Bína / minus123minut (hudební dílna), Štěpán Pácl (herecká dílna) Martin Dvořák, Mirka Prokešová a Jana Tereková (taneční dílna), Neil Paris / UK (fyzické divadlo a současný tanec), Peter Strenáčik (zpěv muzikál - pop) a Jiří Hájíček (tvůrčí psaní). 


Přihlášky na workshopy za zvýhodněnou cenu do 30. 6. najdete na www.proart-festival.cz.

Více...

Hostíme 33. Skupovu Plzeň

Je nám ctí a velkou radostí, že můžeme v Moving Station přivítat diváky 33. mezinárovního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, která zde uvádí sérii představení:   
autorskou inscenaci Janka Lesáka a kol. ČECHOMOŘÍ (14. 6. 11:00), 
experimentální inscenaci Naivního divadla Liberec JSOU MÍSTA OBLÍBENÁ TMOU, KDE NIKDY A NIC NA OSTROVECH SE SKRÝVÁ ODLEHLÝCH (15. 6. 11:00, 15:30 A 20:00)
a rytířskou pohádku 
BAJAJA v nastudování Studia DAMÚZA (16. 6. 13:00).

Více...

Foco alAire (MX): IDEA DE UNA PASIÓN

Sezóna vrcholí! V úterý 12.6. zažijeme od 20 hodin poslední ze série představení Tanec Praha 2018 v Plzni u nás na Moving Station. Představení, které slibuje opravdu nevšední zážitek. Fantaskní postmoderní krimi tragi komedii IDEA DE UNA PASIÓN přiváží mexický soubor Foco alAire, originální seskupení multi talentů pod vedením dvou výrazných osobností. 
Vstupenky k dostání ZDE nebo na místě hodinu před představením.

Více...

TANEC PRAHA: Výhodný balíček pro plzeňský tanec!

Kolik současného tance se vleze do ceny 570 Kč / 360 Kč pro studenty? Jeden bývalý hip-hopový umělec a jeho osobní labyrint, humor i nadhled dvou maďarských tanečníků nad každodenními situacemi a pocity, mexická pozvánka do fantaskního světa postmoderní krimi nebo procesí ve fascinující a nakažlivé atmosféře lehce funebrální hudby, jedna industriální romance francouzské performerky a stručný manuál současného tance.

Více...

Workshopy festivalu Tanec Praha

Srdečně zveme na tanečni workshopy festivalu Tanec Praha. S africkým tanečníkem z Burkina Faso 2. - 3. 6. (ZDARMA!) a 6. 6. s maďarským tanečníkem Lászó Fülöp. Vice informací najdete níže a v přehledu programu. 

Více...

Laureátské večery 2018

Ochutnávka několika na národní festivaly postoupivších představení ze série přehlídek amatérského divadla Plzeňského a Karlovarského kraje. Probíhá jako součást Týdne uměleckého vzdělávání. Přijďte se podívat.

Facebooková událost

Vhodné pro děti :)

 

Více...

Polské dny v Plzni

Na konci května se za polskou kulturou vydejte do Plzně! Program vznikl ve spolupráci Polského institutu, spolku 3Kino a místních partnerů: DEPO2015 a Moving Station.

Jednou ze stěžejních částí Polských dnů v Plzni je filmový program, který bude probíhat od 24. 5. do 29. 5. v Moving Station.

Více...

HERECKÁ ŠKOLA Blanky Luňákové uvede derniéru komedie MUZEUM HORNÍ, MUZEUM DOLNÍ

Nenechte si ujít poslední uvedení surrelistické komedie Muzeum horní, muzeum dolní, kterou podle textu Jeana - Michela Ribese nastudovala Herecká škola Blanky Luňákové. Představení se koná v pondělí 14. 5. od 20:00 a vstupenky získáte v on-line předprodeji zde.

Picasso, Gauguin, Warhol a všichni ostatní, v muzeu, v tom malém světě podobném velkému, společně tančí groteskní tanec lidského pokolení. 

Více...

Festival studentského a experimentujícího divadla "Na hraně" 2018

Od pátku do neděle 13. - 15.4. 2018

Postupová přehlídka experimentujícího a studentského divadla pro kraje Plzeňský a Karlovarský s výběrem na národní festivaly Šrámkův Písek a Mladá scéna (Ústí nad Orlicí).

Událost na Facebooku

Více...

VÝZVA K PŘIHLÁŠENÍ NA WORKSHOP: JAK SI NAPSAT SCÉNÁŘ K TANEČNÍMU/FYZICKÉMU DIVADLU?

Bezhlaví z.s. / Spitfire Company ve spolupráci s centrem Johan pořádají v sobotu 7. 4. 2018 workshop pro tanečníky a všechny, kteří mají nebo chtějí získat zkušenost s pohybovým divadlem.

Účastníci workshopu se dozví jak krok za krokem vytvořit funkční scénosled, strukturovaný jevištní scénář a jak komponovat jednotlivé jevištní složky (prostor, pohyb, světlo, zvuk) do významového celku.

Lektorkami budou Jacquelyne de Villiers, dramatička a režisérka pocházející z Jižní Afriky, nyní žijící a pracující v New York City a Miřekna Čechová, česká performerka, choreografka, tanečnice a režisérka.

Více informací najdete v celém článku této aktuality. Klikněte a/nebo rolujte. Těšíme se na vaši účast.

 

Více...

WATCH NOW - do Plzně zavítají jedni z nejlepších slovenských tanečníků

Daniel Raček a Magda Čaprdová v inscenaci, která spojuje obraz, tanec, živou hudbu a hereckou akci, v režii Lucie Holinové. Ve středu 27. 3. 2018 od 20:00 v Moving Station.

"Muž a žena prechádzajú náročným vzťahom, v ktorom sa nasledujú, prenasledujú, vzájomne manipulujú, jemne dotýkajú, odmietajú kontakt, v náznakoch si ubližujú bez jasných prejavov emócií, prípadne prejavov, ktoré nie sú vždy dobre pochopené. Dotyky, pohľady aj gestá si každý z nich vysvetľuje inak cez nánosy vzorcov, v ktorých sa musia pohybovať."

Více...

Úspěsný dramatik René Levínský přijíždí do Plzně se souborem Nejhodnější medvídci! Uvedou představení POINCARÉHO DOMNĚNKA.

Nejhodnější medvídci, středa 14. 3. 2018 od 20:00, Wolfgang Lewinski: Poincarého domněnka. 
Vstupenky v předprodeji ZDE nebo na místě hodinu před představením.

Přijďte se seznámit s příběhem muže, který byl společně s Leonardem da Vincim největším univerzalistou v dějinách a to nejspíše jen proto, že cíleně pracoval jen dopoledne od devíti do jedenácti a zbytek vědecké činnosti nechával výlučně na svém podvědomí. 

Více...

Představení skupiny Rámus - V PRDELI - je kvůli nemoci zrušeno!

Milí divadelní hosté, 

představení skupiny Rámus V Prdeli, plánované na pondělí 5.3.2018 od 20 hodin, bylo zrušeno! Dva herci onemocněli. Přejeme jim brzké uzdravení a těšíme se na náhradní termín, o kterém vás budeme brzy informovat. Děkujeme za pochopení.

Více...

NANOHACH, M. Trpišovská, L. Švejdová: Den a Noc a Noc a Den

Moving Station srdečně zve na poslední tanečně – divadelní představení předního českého souboru NANOHACH a tvůrčího dua Lea Švejdová a MartaTrpišovská Den a Noc a Noc a Den 28. února, od 20:00. 
Představení vytváří paralelní vesmír, v němž se setkává malířka Toyen a spisovatelka Virginie Woolfová, aby spolu vedly intimní dialog o životě výjimečných žen ve světě a oblastech, jimž dominují muži.  

Výjimečnost představení podtrhuje vedle jeho kvality i fakt, že jde o poslední premiéru předního českého tanečního souboru NANOHACH, který nedávno ohlásil ukončení činnosti.  

Více...

Moving Station navštíví Jana Plodková a Josef Tuka. Společně představí nový český film Absence blízkosti.

Ve čtvrtek 8. 2. promítáme od 20:00 filmový debut režiséra Josefa Tuky ABSENCE BLÍZKOSTI s Janou Plodkovou v hlavní roli. Autor scénáře a režisér společně s představitelkou hlavní role budou také hosty besedy po projekci snímku. 

Film byl zařazen v programu MFF Karlovy Vary 2017 a v říjnu loňského roku vstoupil do distribuce. Toto je jeho premiérové uvedení v  Plzni. Srdečně zveme!

Více...

Kavárna Moving Café otevírá 15. ledna

Vážení návštěvníci, 

Moving Station má v první polovině ledna zavřeno. 

Kavárna Moving Café otevírá svůj běžný provoz (tj. denní provoz: po - pá 10 - 19 a divadelní provoz: otevírá vždy hodinu před představením) 15. ledna.

Těšíme se na viděnou!

S pozdravem

JOHAN

Více...

Termíny přehlídek zájmové umělecké činnosti 2018

Centrum Johan pořádá každoročně regionální přehlídky zájmové umělecké tvorby v těchto oborech: umělecký přednes, divadlo poezie a pohybové divadlo, loutkové divadlo, studentské a experimentující divadlo a dětské divadlo.
Přehlídky jsou významnou regionální událostí a jsou postupové, tedy s výběrem na národní festivaly. Termíny konání letošních přehlídek naleznete ZDE.

Kontaktní osoba: Eva Gažáková, eva.gazakova@johancentrum.cz.

Více...

Šťastný nový rok!

Vážení přátelé, dámy a pánové,


rokem 2018 završí centrum JOHAN prvních dvacet let své existence.
Je to vlastně takový jednoduchý příběh. V září 1998 partička přátel, pedagogů, studentů a umělců založila občanské sdružení, které mělo pomoci podporovat radost z experimentální tvorby a otevřeného vzdělávání. A stalo se. 
Dámy a pánové, Váše pozitivní ohlasy na naši práci, Vaše ​dvacetiletá podpora našich projektů, Váš zájem o ně, nás táhne kupředu i dnes, když už jsme celkem slušně zavedenou značkou. A to, že existujeme a dál tvoříme, je také výsledkem práce řady našich současných i bývalých kolegů a kolegyň a také našich podporovatelů z řady institucí, velké díky patří jim.

Dámy a pánové, kolegové a kolegyně, přátelé a příznivci, těšíme se, že spolu s vámi budeme nejen v tom nadcházejícím osmičkovém roce otevírat nové obzory a podporovat svobodnou uměleckou tvorbu a také svobodný prostor pro náš společný vzájemný rozkvět. 
Těšíme se na další setkávání s Vámi a přejeme šťastný nový  rok!


Za všechny JOHANy a JOHANky

s úctou Roman Černík, ředitel Johan, z.ú.

 

Více...