MOVE IN STATION - festival experimentujícího divadla 6. - 20. 5. 2019 / Aktuality

Kulturní prostor Moving Station uvádí další ročník festivalu současné nezávislé divadelní tvorby pojmenovaný MOVE IN STATION. Festival experimentujícího divadla, festival divadla, které to má tak trochu jinak.
Letošní přehlídka nabízí od 6. do 20. května plzeňskému publiku 6 večerů. Hlavní dramaturgickou linkou letošního ročníku je pohybové divadlo, radost z pohybu a nový cirkus.

Festival Move in Station (navazuje na putovní festival Velká inventura) pořádá organizace Johan ve své domovské scéně Moving Station, letos již počtrnácté.

Na programu najdete pražský Cirkus TeTy s představením Husí krky, jehož doménou je závěsná akrobacie, klaunskou pohybovou komedii skupiny Squadra Sua či dvě představení tvůrců nejmladší generace zařazených do projektu Nová krev 2019 kulturního networku Nová síť. Celý festival otevře první výstup z probíhající umělecké rezidence tvůrčího týmu tanečnice a performerky Ingy Zotovy-Mikshiny a skupiny Ferst Dadler... .

Informace o jednotlivých představeních najdete ZDE.
Vstupenky na jednotlivá představení zakoupíte v předprodeji v síti GoOut.

„Pohyb, pohybové a fyzické divadlo dlouhodobě charakterizují dramaturgii Moving Station. I proto jsme se rozhodli, že bude letošním ústředním tématem festivalu radost z pohybu. Fyzický pohyb přímo ztělesňuje nový cirkus nebo klaunská pohybová komedie. Nový cirkus na naší scéně výrazně zastupuje plzeňská skupina Žongléros Ansámbl, se kterou spolupracujeme již několik let a máme radost z jejich postupné profesionalizace, jak v oblasti výuky, tak v oblasti vlastní tvorby…,“ řekl ředitel a dramaturg festivalu Roman Černík.

 

„Moving Station pokračuje ve své působnosti jako místo pro umělecké rezidence, místo, kde vznikají nová představení současné jevištní tvorby. Systematicky se zaměřujeme na tanec a pohybové divadlo a je nám ctí, že po loňském úspěchu Miřenky Čechové a představení Miss Amerika, poskytujeme prostor pro rezidenci další performerce, tentokrát Inze Zotově-Mikshině, která představní ukázku z rozpracovaného představení na úvod festivalu.
Také se těším na představení pod značkou Nová krev 2019, která pojednávají o identitě (A odkud jste doopravdy?) a cyklickém čase, přírodě a zvycích (Zápisky z volných chvil),“
uvedla Eva Kraftová, produkční a koordinátorka vnějších vztahů Moving Station.

 

Přehled programu festivalu Move in Station 2019:
 

6. 5. 19:00  
Inga Zotova-Mikshina: Kam směřujeme svůj pohled, abychom zažili svět? 

Pohybová performance, work in progress, ukázka prvního výstupu z rezidence tvůrčího týmu, jehož členy jsou: tanečník a choreograf Roman Zotov-Mikshin, tanečnice a performerka Inga Zotova-Mikshina, hudební skladatel a dramaturg Elia Moretti a tanečník a režisér Ivan Werber.

11. 5. 16:00 a 19:00
Cirkus do Gala

Novocirkusová show pod taktovkou Žongléros Ansámbl.

13. 5. 19:00  
Zápisky z volných chvil

Autorská inscenace absolventů DAMU inspirovaná důvěrnými sešity dvorní dámy Sei Šónagon (konec 10. století) a zápisky poustevníka Kamo no Čómeie (13. století), z projektu Nové sítě Nová krev 2019. Představení vtipně a výstižně pojednává o krásách pravidelně se opakujících každodenních i svátečních situací navazujících na roční období.

14. 5. 19:00  
Ňun & Ví: A odkud jste doopravdy?

Dokumentární divadelní hra o tom, jak se vnímají dvě příslušnice druhé generace vietnamských imigrantů v České republice, Hong Nhung Dangová a Huyen Vi Tranová, z projektu Nové sítě Nová krev 2019.

15. 5. 19:00  
Squadra Sua: Absolutely / O humoru

Akademické pojednání o humoru s praktickými ukázkami a klaunská pohybová komedie, dvě krátká představení v jednom večeru.

20. 5. 19:00  
Cirkus TeTy: Husí krky

Nový cirkus s prvky fyzického divadla, intimní zpověď dvou žen 30+ Technikou propojení nového cirkusu s prvky fyzického divadla převádějí své osobní vzpomínky a zážitky do obecnější roviny. Skrze divadlo odhalují vzájemný vztah mezi sebou a docházejí přes konkrétní situace k archetypálním momentům.