NANOHACH, M. Trpišovská, L. Švejdová: Den a Noc a Noc a Den / Aktuality

Moving Station srdečně zve na poslední tanečně – divadelní představení předního českého souboru NANOHACH a tvůrčího dua Lea Švejdová a MartaTrpišovská Den a Noc a Noc a Den 28. února, od 20:00. 
Představení vytváří paralelní vesmír, v němž se setkává malířka Toyen a spisovatelka Virginie Woolfová, aby spolu vedly intimní dialog o životě výjimečných žen ve světě a oblastech, jimž dominují muži.  

Výjimečnost představení podtrhuje vedle jeho kvality i fakt, že jde o poslední premiéru předního českého tanečního souboru NANOHACH, který nedávno ohlásil ukončení činnosti.  

Společnost ukládá ženám řadu funkcí a rolí, které jsou nuceny plnit. Druhořadé postavení a nedostatek respektu se Toyen a Woolfové maximálně příčily. Vytvořili si vlastní světy, v němž jim základní respekt poskytovalo malířské plátno a jazyk. Na této „jiné planetě“ byly samy sebou, z ní komunikovali s planetou Zemí. Nekompromisně následovaly svůj vnitřní hlas, který je vedl k uměleckému sebevyjádření a svobodnému utváření vlastních životů. V konfliktu se společností se ocitly již předem, povahou svých osobností. Vstoupily na neznámé a nebezpečné teritorium, byly však připraveny nést následky. Odměnou za všechna utrpení jim byl nejsladší stav tvorby a vlastní důstojnost

To vše zachycuje Den a Noc a Noc a Den v působivé zkratce, v souhře tance, hudby Jany Vörosové, mluveného slova Radky Denemarkové, velkoryse pojatých dobových kostýmů Mariany Novotné a nápadité, atmosférické scénografie Nory Sopkové. Kolektivní dílo ženského tvůrčího týmu, silného na všech postech, podává autentickou osobní výpověď.