OZVĚNY EKOFILMU V PLZNI startují po Velikonocích / Aktuality

O vodě, o čisté vodě, o dostatku vody i o suchu budou z různých úhlů pohledu vypovídat filmy na již čtvrtých Ozvěnách EKOFILMu, které již tradičně přivítá v dubnu kulturní prostor Moving Station ve dnech 23. až 27. 4. Součástí plzeňské edice nejvýznamnějšího českého festivalu filmů s tématikou životního prostředí a jeho ochrany budou vedle filmových projekcí také tematické besedy i další zajímavý doprovodný program.

Programfb událost.
Vstup na festival je zdarma, místenky je možné předem rezervovat přes internetovou aplikaci goout.net

„EKOFILM je nejstarším mezinárodním filmovým festivalem s environmentálním zaměřením v Evropě. Hlavním pořadatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR. Každý rok otevírá festival některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. Přehlídku hostí každoročně na podzim město Brno. Tématem posledního ročníku festivalu byla Voda v krajině a voda bude páteří i plzeňského programu,“ uvedla Tereza Karbanová, manažerka produkce festivalu.

Původní plzeňská edice pořádaná centrem JOHAN a podpořená nadačním fondem Zelený poklad se každoročně proměňuje a rozšiřuje svůj program. Přehlídka zahrnuje projekce vítězných filmů i dalších vybraných snímků. Program je otevřen dopoledne pro školy a ve večerním čase pro širokou veřejnost. Uvedení snímků jsou vždy spojena s tematickými diskusemi s odborníky.
Dvě partnerské projekce se také uskuteční mimo prostor Moving Station, a to ve Flmovém klubu Plzeň (respektive Kině Beseda) a univerzitním prostoru Kulturka.

„Letošní ročník jsme rozšířili o výjimečný doprovodný program: sobotní tematickou procházku s názvem Voda (nejen) v plzeňské krajině od historie po současnost. Společně můžeme navštívit část plzeňského podzemí pod Černou (bývalou vodárenskou) věží, dále projdeme podél řeky Radbuzy a zakončíme ji exkurzí plzeňské vodárny. Vše s doprovodem a komentářem odborníků. Druhou novinkou je populární Čítání lidu, které bude tematicky o vodě – členové divadla My budou číst z vybraných textů (např. Kerstin Ekmanová - Černá voda, Bianca Bellová – Jezero, Honza Vojtko - Řeka s rozpuštěnými vlasy, Jiří Hájíček - Rybí krev, Čínská poezie o vodě a jako bonus veselé chlapecké hry ve vodě - Hoši od Bobří řeky). Četbu doprovodí živá hudba kapely Cloud Nine,“ řekl Roman Černík, ředitel centra Johan.

Dopolední projekce pro školy jsou v případě nezaplněné kapacity přístupné také široké veřejnosti.

Organizátorem Ozvěn EKOFILMu je centrum pro současné umění a vzdělávání Johan za finanční podpory Nadačního fondu Zelený poklad.