ČESKÁ MĚSTA VYZDOBÍ PLAKÁTY O POKRYTECTVÍ PEKINGSKÉ OLYMPIÁDY / Pro média

V Praze, Brně a Plzni se těsně před začátkem ZOH v Pekingu objeví plakáty čínského angažovaného umělce Badiucaa. Díla upozorňují na paradox pořádání sportovního svátku v autoritářské Čínské lidové republice. Akce je nezávislou iniciativou skupiny více než dvou desítek českých sinologů a lidskoprávních organizací.

 

V několika dnech kolem začátku zimních olympijských her v Pekingu se v ulicích Prahy, Brna a Plzně objeví plakáty čínského exilového nezávislého umělce, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao.

 

Série jeho plakátů vyobrazuje vybrané sportovní disciplíny a symbolicky je propojuje s nejkřiklavějšími případy porušování lidských práv a vlády zákona v Čínské lidové republice. Například biatlonista či biatlonistka stojí se zbraní namířenou na hlavu klečícího spoutaného Ujgura; krasobruslař rozjíždí krvavý květ bauhínie, symbol Hongkongu, který v posledních letech přišel o zbytky svobod; hokejista bodyčekuje tibetského mnicha; snowboardista místo na prkně “sviští” na sledovací kameře, symbolu všudypřítomné fyzické i digitální kontroly.

 

K vyobrazení curlingu sám autor (Badiucao) dodává: „U curlingového sportovce jsem nahradil hrací kámen virem covid-19. Tisíce interních zpráv poukazují na to, jak čínská vláda cenzurovala informace o rozsahu infekce v prvních dnech epidemie ve Wu-chanu. Čínská vláda dala přednost kontrole obyvatelstva a globálního narativu před životy více než pěti milionů lidí, kteří v důsledku této pandemie zemřeli.”

 

Plakátovací akci iniciovala dokumentární režisérka a absolventka sinologie Haruna Honcoop: „Chtěla bych, aby Badiucaovy plakáty lidem v ulicích připomínaly, co se děje v ČLR, a aby o tom přemýšleli, ještě než si zapnou olympiádu v televizi a nepřímo tím podpoří čínský režim. Stejně jako to udělal Mezinárodní olympijský výbor, který už svým rozhodnutím podruhé pořádat OH v Pekingu tamní režim legitimizuje a otevřeně s ním kolaboruje. Mimochodem, MOV jdou všechny zisky z vysílacích práv. A protože lidé jsou zavalení informacemi přes sociální sítě a dlouhé analytické články od odborníků mnozí nečtou, forma plakátů v ulicích se nám zdála pro tyto účely příhodná.“

 

Plakáty podpořily v Praze a dalších městech republiky i významné osobnosti. V Plzni například básník a kurátor Ivo Hucl, umělecký ředitel centra Moving Station Roman Černík
a senátor Lumír Aschenbrenner, který své zapojení zdůvodňuje takto: „Náš národ má ve svých dějinách s totalitními režimy bohužel bohaté zkušenosti. Neměl by proto zůstat němý, hluchý a nečinný, děje-li se něco podobného komukoliv a kdekoliv ve světě". V západočeské metropoli se celý cyklus Badiucaových bannerů objeví v pátek 4.2. na plochách Fresh Air Gallery v podchodu k zimnímu stadionu; několik plakátů vyvěsí na svém průčelí Moving Station. Ve 13:00, paralelně se zahájením zimních olympijských her v Pekingu, proběhne ve Fresh Air Gallery krátké setkání na podporu politických vězňů v Číně.

 

K otázce diplomatického bojkotu čínských OH se vyjádřil i doktorand sinologie Václav Valtr: “Jsme také na rozpacích z vlažného postoje české politické reprezentace. Senát navrhoval diplomatický bojkot, ale my se dočkali jen neoficiálních vyjádření ministra zahraničí. Po karambolech česko-čínských vztahů z uplynulých let bychom očekávali více,” dodává Valtr.

 

Akce je neformální a nezávislou iniciativou několika desítek sinologů či jejich podporovatelů a volně navazuje na podobnou akci z března 2020. Tehdy – těsně před první plošnou uzávěrou Česka – Badiucao osobně se skupinkou českých přátel vylepil plakáty reflektující některé čínské momenty koronavirové pandemie.

 

Plakátovací akce není jediná, která chce pomocí umění vnést kritický aspekt do vnímání čínské olympiády ve veřejném prostoru. Badiucaovy plakáty budou od 1. 2. do 28. 2. k vidění také na LED displejích podél eskalátorů v metru na Národní třídě.

 

První soubornou Badiucaovu výstavu v České republice připravuje na jaro 2022 Centrum současného umění DOX.

Kontakt pro média:

Haruna Honcoop - 777074060, haruna.honcoop@gmail.com (Praha)

Ivo Hucl – 723406787 bezejmenna@volny.cz (Plzeň)

Iveta Vancáková (Forum For Human Rights) - 776 344 984

info.ffhr@gmail.com