Moving Station pořádá již osmé Ozvěny EKOFILMu v Plzni / Pro média

TISKOVÁ ZPRÁVA, Plzeň, 10. 4. 2024

 

Již osmé Ozvěny EKOFILMu – mezinárodního filmového festivalu zaměřeného na životní prostředí a jeho ochranu – v Plzni pořádá kulturní prostor Moving Station ve dnech 15. - 19. dubna 2024.

 

Festival nabídne 8 pásem pro školní skupiny doprovázených moderovanými diskusemi s odborníky, 3 večerní projekce v malém sále Moving Station formátované jako kinokavárna s občerstvením z místního baru, výstavu Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně o tzv. Zelenomodré infrastruktuře s názvem Voda spojuje a program doplní oceňovaná taneční inscenace pražského souboru PocketArt.

 

„I letos budeme promítat filmy o lidské zodpovědnosti a nutnosti aktivně vstoupit do hry. Výběr zrcadlí rostoucí trend ve světové kinematografii věnovat se ekologickým tématům a hledat společnou cestu k udržitelnějšímu životu na naší planetě,” uvedla pořadatelka Tereza Karbanová.

 

Zahajovací večer festivalu v pondělí 15. dubna divákům nabídne projekci vítězného filmu 49. MFF EKOFILM - Greenwashing: zabiják klimatu, (Francie, 2023, režie: Claire Tesson, 52 min.), které bude předcházet divadelní zážitek ve formě sdílení výsledků zážitkových workshopů TRASH? FRESH! #2 spolku PaNaMo zabývajících se spotřebními cykly oblečení. Tričko, svetr či mikina se staly hrdiny příběhů, jež budou na jevišti prezentovat žáci plzeňských škol.

 

Podtitul letošního ročníku Ozvěn EKOFILMu zní Není voda jako voda a vodě se bude věnovat tematická výstava instalovaná ve vstupní hale Moving Station a část vybraných filmů. Zmiňme například francouzský snímek Nájezd na Atlantik (17. 4.) pojednávající o drancování západoafrických vod Evropou i Asií, jeho dopadech na místní drobné rybáře a jejich odhodlání situaci řešit či španělský snímek URAK LAWOI, BRATŘI MOŘE (18. 4.) o thajském kmeni, jehož kultura a identita s hlubokým vztahem k oceánu je ohrožena klimatickými změnami, znečištěním moře i turisty.

 

Dopolední projekce pro školní skupiny jsou otevřené také návštěvám široké veřejnosti a nabídnou setkání s hydrobiologem RNDr. Jindřichem Durasem, PhD. (ve středu 17. 4.) a geografem RNDr. Janem Koppem, Ph.D. (v pondělí 15. 4.).

 

Na všechny filmové projekce je vstup zdarma, vstupenky je možné rezervovat přes goout.net / ozvěny ekofilmu plzeň nebo na pokladně Moving Station.

 

Speciálním bodem programu je taneční inscenace Treatment of Remembering (16. 4.), tři tanečnice skrze umělou napodobeninu světa, která vytlačila svět reálný, upozorňují na stále větší nahrazování přírodního prostředí za arteficiální produkty lidské činnosti. Choreografie se nevydává cestou angažované a křičící provokace, spíše nutí k hlubšímu zamyšlení.

 

Festival pořádá Johan, z.ú., provozovatel kulturního prostoru Moving Station za finanční podpory Nadačního fondu Zelený poklad.