Připomeňme si společně odkaz Václava Havla / Pro média

A nebuďte smutnej, Vaňku! aneb 85 setkání s Václavem Havlem

 

Letos je to již deset let, kdy nás opustil Václav Havel. Jedna z nejvýznamnějších osobností naší polistopadové historie, dramatik, filozof a prezident. 

 

85 čtenářů připomene jeho myšlenky čtením jeho proslovů v plzeňském kulturním prostoru Moving Station v sobotu 18.12. mezi 16:00 a 20:30. Akce bude veřejně přístupná a také přenášená on-line na Facebooku Moving Station, Plzeň.eu a Plzeň 2015.

 

 

V Moving Station bude v sotobu živo - v průběhu necelých pěti hodin se zde prostřídá 85 čtenářů, kteří nahlas znovuvysloví vybrané projevy Václava Havla. Texty, které zazní jsou z let 1886 až 2003, tedy především z období, kdy byl prezidentem České Republiky. Ve spolurpáci s Knihovnou Václava Havla se o jejich výběr postaral Roman Černík, divadelník, dramaturg, vysokoškolský pedagog a ředitel centra Johan, které se zabývá rozvojem dramatické tvorby v Plzni a Plzeňském kraji tím, že provozuje komorní divadelní scénu zaměřující se na současný tanec, divadlo a mezioborové experimenty, provouje v Plzni Dramacentrum a v Plzeňském kraji pořádá přehlídky amatérské divadelní tvorby.

 

Knihovna Václava Havla dala k dispozici stovky záznamů větších či menších projevů, které Václav Havel pronesl k mnoha příležitostem. Nejen velké státnické projevy, jako například v Kongresu USA v roce 1990, v Rudolfinu k oběma komorám Parlamentu České Republiky v prosinci 1997, projev k příležitosti vstupu ČR do NATO či novoroční prezidentské projevy. Ale také například zdravice z měst, která navštívil při různých příležitostech, gratulace laureátům různých ocenění či výročí týdeníku Respekt a festivalu Jeden svět. Václav Havel se vyjadřoval k otázkám hospodářství, ekologie, kultury, vzdělání, náboženství a lidských práv. Pro čtení v sobotu 18. prosince je nakonec vybráno celkem 27 projevů.

 

„Když člověk proslovy pročítá a vidí, k čemu všemu a jak se Václav Havel vyjadřoval, tak si uvědomuje, jak důležitá je role prezidenta republiky. Jak může být významná pro soudržnost a bdělost občanů, které v daném státě žijí a jak je důležité, aby měli ve svém čele osobnost, která bude uvažovat v celosvětovém kontextu, vyzdvihovat morální hodnoty a upozorňovat na to, když je někdo porušuje,“ okomentovala PR a produkční Moving Station Eva Kraftová.

 

Kavárna Moving Station bude po celou dobu konání akce otevřená a nad rámec se bude k této příležitosti servírovat Ančka hladká – krkonošská houbová polévka podle kuchařky Václava Havla.

 

Čtení proslovů bude doplněné o živou hudbu pianisty a písničkáře Jana Buriana, kytaristky Jany Kozubkové, šansoniérky Olgy Paškové, a improvizátorky BioMashy. Nebude chybět ani básník slam poetry Anatol Svahilec.

 

„Havel nám touto cestou dává příležitost být spolu. Událost bude nejen o tom, připomenout si, jak Václav Havel přemýšlel a jak komentoval dění ve společnosti, ale hlavně o tom se před Vánoci sejít a být spolu,“ uvedl organizátor akce a produkční Moving Station Ondřej Sosna

 

Václav Havel je čestným občanem města Plzně a nositelem plzeňské Ceny 1. června.