Kinokavárna Animánie: MARKETA LAZAROVÁ / Program Moving Station

13. 3. 2024, 19:00, malý sál Moving Station

Kinokavárna Animánie uvádí...
 
Stěžejní dílo české kinematografie, filmová rapsodie Františka Vláčila podle Vančurovy předlohy Marketa Lazarová (1967). Film popisuje drsný život ve středověku. Marketa je ctná dívka, předurčená klášteru, ale přinucená stát se milenkou násilnického mladíka. Brutální boje i bizarní postavičky ploužící zdivočelou zemí jsou ve filmu postiženy s mimořádnou výmluvností i obrazovou podmanivostí.
 
Platba na místě možná pouze v hotovosti!
 
Na tuto akci nelze uplatnit předplatné Moving Station 2023/2024.

Stěžejní dílo české kinematografie, filmová rapsodie Františka Vláčila podle Vančurovy předlohy Marketa Lazarová (1967), představuje v žánru historického filmu i jedno z nejvýznamnějších děl světové kinematografie. Jen výjimečně se zdaří realizovat opus, tak naplněný tvůrčí energií a myšlenkovou i emocionální hloubkou.
 
Příběh se odehrává v drsných dobách poloviny třináctého století. Loupeživý rytíř Kozlík se ocitne se svým početným rodem v nemilosti poté, co jeho synové zadrží mladého saského hraběte Kristiána. Nebezpečným pronásledovatelem se stává boleslavský hejtman Pivo. Kozlíkův syn Mikoláš znásilní dceru záludného zemana Lazara, zatímco Kozlíkova dcera Alexandra, která měla incestní vztah s bratrem Adamem, se zamiluje do zajatého mladíka. Pronásledování skončí velkou řeží, při níž je zraněný Kozlík chycen. Mikoláš se marně pokusí vězně osvobodit. Je smrtelně zraněn. Než skončí s otcem na popravišti, oddá ho hejtman s těhotnou Marketou.
Alexandra zabije Kristiána, který se pod vlivem prožitých hrůz pomátl. Pozorovatelem událostí je potulný mnich Bernard.
 
Snímek omamuje zejména svou vizuální působivostí a kongeniální hudbou Zdeňka Lišky. Je rozdělen do dvou dílů (Straba, Beránek boží). Bohatá je i zvuková stopa, v níž jsou s neobvyklým dozvukem použity lakonické dialogy nebo naopak „literární“ monology, nejrůznější výkřiky a citoslovce, skřek dravců i hlas vypravěče. Ve složité struktuře se neustále narušuje chronologie vyprávění útržkovitými reminiscencemi a vizemi některých postav.
Snímek roku 2011 uvedl Národní filmový archiv v digitálně restaurované verzi.
 
Země původu: Československo
Rok výroby: 1965—1967
Premiéra: 24. 11. 1967
Minutáž: 160 min
Režie: František Vláčil
Žánr: balada, historický