SAMI DOMA + hudební bonbonek Foukal a Romanutti / Program Moving Station
25. 1. 2022, 19:00, velký sál Moving Station
Česko 2022 / 74 min. / režie: Jan Foukal / znění: čeština / titulky: anglické / přístupný
Projekce první české bromance, filmu Sami doma se speciálním hudebním bonbonkem, živým vystoupením dua Foukal a Romanutti.
Z jedné návštěvy se stal večírek, z večírku spolubydlení. Filmař a muzikant Jan Foukal a Albert Romanutti, frontman kapely Bert & Friends a nepřehlédnutelná postava české hudební scény, se ocitají v rolích hlavních hrdinů první české bromance. Honza si čerstvě pronajal byt, aby řešil rodinnou situaci. Bert kvůli koronavirové pandemii přišel o koncerty a právě se rozešel s holkou. Zatímco někdo si psal během lockdownu třeba deník, kluci díky své mimořádné otevřenosti, kreativitě a především všudypřítomné ruční kameře natočili celovečerní romanci o mužském přátelství. Vir, který zavřel svět, se v jejich případě stal příležitostí, jak objevovat radost ze života. Na půdorysu osmatřiceti metrů čtverečních nechali vzniknout jak filmu s velkou dávkou humoru, tak i novým autorským písním. Vítejte u nich doma.
Režie: Jan Foukal
Scénář: Jan Foukal, Albert Romanutti
Producenti: Silvie Michajlova a Ondřej Zima (FILMKOLEKTIV), Jan Foukal
Kamera: Jan Foukal, Albert Romanutti
Hrají: Jan Foukal, Albert Romanutti
Hudba: Jan Foukal, Albert Romanutti
Střih: Josef Krajbich, Jan Foukal
Zvuk: Adam Levý
Dramaturg: Tomáš Bojar
O FILMU
Pestrobarevný snímek Sami doma nabízí řadu komických situací vyplývajících ze společné domácnosti dvou v lecčems odlišných kamarádů. Foukal a Romanutti se navíc ocitli při práci na tomto snímku hned v několika profesích – režisér, kameraman, herec, hudebník, komik nebo básník. Jejich přátelství odstartovalo setkání na hudebním pódiu, po koncertě hráli mariáš a přišla jim stejná karta, srdcové eso. „Řešili jsme to celou noc, a tak jsme se seznámili. Když jsme se vrátili z turné, Bertovi skončil nájem a Honza měl pokoj navíc. Zprvu to mělo být na několik dní, ale pak se to nějak protáhlo,“ popisují Foukal a Romanutti, co předcházelo samotnému natáčení a vzniku filmu. Z jedné návštěvy se stal večírek, z večírku spolubydlení. Honza si čerstvě pronajal byt, aby řešil rodinnou situaci, Bert přišel kvůli zavřeným klubům o koncerty, a právě se rozešel s holkou. Kromě Honzy a Berta domácnost sdílely ještě netradiční interiérové dekorace, jako například reklamní nafukovací banán či tapeta s motivem moře. Díky nim získal film lehce surrealistický nádech a byt prázdninovou atmosféru „ostrova tvorby a radosti“.
„Nechtěli jsme se v pandemii nechat válcovat tou depresí doby. Proto jsme si vytvořili z bytu jakési hřiště. Koupili malou kameru a stylem DIY jsme roztočili tuhle reality show na 38 metrech čtverečních. Parkety, které znamenají svět,“ dodávají Foukal s Romanuttim. Vzhledem ke skutečnosti, že autoři ve filmu používají fiktivní zápletky v dokumentárním stylu nebo před kamerou improvizují, by se podle nich dal film Sami doma označit vedle bromance také jako „mockument“. Hlavní hrdinové ve filmu dle svých vlastních slov odhalují, že si dva kamarádi mohou být spolu často blíž než třeba doma s manželkou. A to obzvlášť v životních situacích, kdy se člověk potřebuje o druhého opřít. „Tak jsme si to sami doma užili. A když máte nad sebou nadhled, tak v tom není vůbec žádný problém. Pro nás je to ale prostě film. Film o přátelství,“ shodují se hlavní představitelé.
Oba tvůrci během zároveň složili, otextovali a nazpívali nové autorské písně, a nakonec natočili i klip, který nese název Gejzír, v němž konečně ze svého bytu vyšli ven a s dávkou nostalgie i nadsázky na své spolubydlení zavzpomínali. Kulisou klipu tak už není tapeta s motivem moře, ale skutečná řeka Vltava, jejímž proudem se na loďce nechávají Foukal s Romanuttim spolu s gejzírem vzpomínek unášet. „
Písní Gejzír se hlásíme k zalíbení v tom nejkrásnějším československému šansonu, barvách klavíru a vůni inkoustu. Nejsme Hapka a Horáček, ale náš odvážný film je příspěvkem na scénu klasické pop music,“ říkají Foukal a Romanutti. Ti budou také se svým filmem a hudebním vystoupením jezdit po republice, v listopadu je čekají koncerty a projekce - 22. 11. v Chebu v Galerii G4 a 29. 11. v Brně v kině Scala, dále pak 14. prosince v Ústí nad Labem ve Veřejném sále Hraničář a 25. ledna v Moving Station v Plzni. Písně vyšly na stejnojmenné desce Sami doma obsahující celkem třináct skladeb.
Klip Gejzír zde:
https://youtu.be/Zjn-Kh01KRE
Koncerty ani jiná hudební vystoupení nebyly kvůli covidu v době natáčení možné, a tak tvůrci seděli tu v kuchyni, tu v pokoji, tu u piana a songy jim pod rukama vzkvétaly doslova samospádem. Zároveň v nich přirozeně reflektovali onu zvláštní dobu, ve které film vznikal. „Foukal a Romanutti... Je to dvojice, stejně jako Werich a Voskovec, Suchý se Šlitrem, anebo Spejbl a Hurvínek… Je to každopádně intenzivní tvůrčí spolupráce dvou velkých přátel v jednom bytě, který se stal ve své uzavřenosti během pandemie covid-19 manifestem tvorby,“ charakterizují své spolubydlení a hudební spolupráci hlavní představitelé.
Jan Foukal vystudoval dokument na FAMU, skládá písně, vyučuje hru na kytaru, píše básně a kreslí krátké gagy. Pod pseudonymem Johannes Benz například doprovodil texty Walta Whitmana a vydal dvě desky. Kdysi chtěl emigrovat, o své touze natočil polohraný celovečerní film Amerika, vloni pak měl na festivalu v Karlových Varech premiéru jeho hraný debut Marťanské lodě. Albert Romanutti absolvoval obory skladba a dirigování na Konzervatoři Jaroslava Ježka, je skladatel, pianista, zpěvák, textař a dirigent. Několik let byl součástí kapely slovenské zpěvačky Katarzie. Své umělecké ambice a kreativitu vkládá především do vlastního hudebního projektu Bert & Friends, vloni oceněného v kategorii Videoklip na Cenách Anděl a na letošním ročníku Cen české hudební kritiky Apollo v kategorii Inovace v hudbě.