Uchopené světlo / Výstavy

Autor: Lenka Trčková

Vernisáž 12.09.2022

Konec výstavy: 01.10.2022 

Poznejte tvorbu „světlo-citlivé“ duše autorky prostřednictvím originálních fotografických přístupů zaznamenávajících pomíjivé cesty světla.

S analogovým fotoaparátem Lubitel v ruce umělkyně vrství fragmenty světla na svitkový film, který opakovaně převíjí a tím vytváří záznam v čase pohlcených světelných paprsků. Nechává prostor náhodě. Proces je intuitivní a neřízený. Zrozený obraz sálající intimitu je zachycený na papíře, plátně či ve vaječné skořápce.

 
 

Autorka pracuje s náhodou, omylem i experimentem, při tvorbě se nedrží žádných fotografických kánonů, naopak vychází mimo obor fotografie, vypůjčuje si z postupů konceptuálních či abstraktních výtvarníků.

Lenka Trčková ukončila svá umělecká studia bakalářským titulem na Masarykově Univerzitě, oborem Výtvarná výchova a vizuální tvorba se zaměřením na vzdělávání. Začátkem školního roku 2022/23 se stala členkou učitelského sboru oboru užité fotografie na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, kde byla před několika lety sama studentkou.

Kurátorkami jsou Anna Březinová a Jana Jarošová